Till sidans huvudinnehåll
Nyhet
IGL Coatings

Applikationsblock IGL, 8-pack

Denna applikator är utformad för professionell användning vid applicering av IGL lackskydd. Den hårda skumkärnan ger en stabil bas som säkerställer jämn tryckfördelning, medan den mjuka skumryggen minskar trötthet i handen vid längre arbetspass. Konstruktionen möjliggör god följsamhet även på kurvade ytor såsom skärmar och stötfångare. Är en del av IGL Coatings keramiska lackskyddssortiment.

Artikelnr: TG000234
EAN-kod: 9555940500604
Rekommenderat pris: 239.00 kr
Finns i lager
  • Beskrivning

    Denna applikator är utformad för professionell användning vid applicering av IGL lackskydd. Den hårda skumkärnan ger en stabil bas som säkerställer jämn tryckfördelning, medan den mjuka skumryggen minskar trötthet i handen vid längre arbetspass. Konstruktionen möjliggör god följsamhet även på kurvade ytor såsom skärmar och stötfångare.

    De förslitsade sidorna underlättar montering av applikationsdukarna och håller dem säkert på plats under hela appliceringen. En genomtänkt lösning för både precision och ergonomi i det dagliga arbetet.

    Egenskaper:

    • Högdensitetsskum – Ger stabil och jämn applicering
    • Mjuk skumrygg – Minskar trötthet vid längre arbetspass
    • Flexibel konstruktion – Följer enkelt kurvade ytor
    • Förskurna sidor – Snabb och säker infästning av applikationsduk
    • Återanvändbar design – Tålig och hållbar vid upprepad användning
    • 8 st block per förpackning
  • Om varumärket

    IGL Coatings – Innovativ bilvård med fokus på miljö och prestanda. IGL Coatings är en global pionjär inom keramiska bilvårdsprodukter med låg eller helt utan VOC-innehåll. Genom att kombinera avancerad nanoteknik med hållbara råmaterial har IGL utvecklat ett komplett sortiment för rengöring, underhåll och skydd av fordon – från lackförsegling till interiörvård. Produkterna är utvecklade för professionella användare och används i över 50 länder världen över.

    IGL Coatings är certifierat enligt ISO 9001:2015 och var först i branschen med att få sin nanoteknik oberoende granskad och verifierad. Företagets produkter är REACH-godkända enligt EU:s kemikalieförordning och certifierade av TÜV Rheinland – en garanti för att produkterna är fria från bland annat bly, kadmium och AZO-färger – och uppfyller högt ställda krav på miljö och arbetsmiljö.

    IGL Coatings passar verkstäder och bilvårdsproffs som ställer höga krav på resultat, hållbarhet och ansvarstagande kemikalieanvändning.

  • Filer