Grovrengöringsrondell för vinkelslip Blaze Rapid Strip, 127x22 mm, XCR
Norton Blaze Rapid Strip är en extra grov grovrengöringsrondell för vinkelslip, framtagen för effektiv borttagning av rost, korrosion, färg, svetssprut, smuts och glödskal. Den keramiska aluminiumoxiden ger lång livslängd och effektiv avverkning, medan den följsamma konstruktionen minskar risken för urgröpningar i arbetsytan.
-
Beskrivning
Norton Blaze Rapid Strip är en non-woven grovrengöringsrondell med stödplatta och försänkt nav, avsedd för krävande rengörings- och avverkningsarbeten med vinkelslip. Rondellen har en diameter på 127 mm och ett spindelhål på 22,22 mm och passar särskilt bra för borttagning av ytrost, korrosion, färg och andra beläggningar, lätt svetssprut, smuts och glödskal.
Rondellen innehåller keramisk aluminiumoxid som ger effektiv avverkning och lång livslängd vid industriell användning. Den grundliga rengöringen förbereder arbetsytan och säkerställer goda förutsättningar för vidhäftning inför exempelvis beläggning, målning och lödning.
Konstruktionen kombinerar hög styvhet med god följsamhet. Det ger möjlighet till aggressiv rengöring samtidigt som risken för urgröpningar och onödigt efterarbete minskar. Genom att anpassa arbetstrycket kan rondellens egenskaper dessutom varieras efter arbetsmomentet. Högre tryck ger effektivare avverkning och borttagning av beläggningar, medan ett lättare tryck ger en jämnare finish som liknar resultatet från en ytbearbetningsrondell.
Egenskaper:
- Keramisk aluminiumoxid – Ger effektiv avverkning och lång livslängd.
- Extra grov rengöring – Avlägsnar snabbt rost, korrosion, färg, smuts och glödskal.
- Anpassningsbart arbetstryck – Högre tryck ger kraftigare avverkning medan lättare tryck ger en jämnare finish.
- Följsam konstruktion – Minskar risken för urgröpningar och behovet av efterarbete.
- Grundlig ytrengöring – Förbereder ytan inför beläggning, målning och lödning.
- Non-woven-konstruktion – Kombinerar styvhet för aggressivt arbete med följsamhet mot arbetsytan.
- För vinkelslip – Diameter 127 mm med 22,22 mm spindelhål.
- Brett materialområde – Kan användas på bland annat rostfritt stål, kolstål, aluminium, mässing, brons, titan, betong och natursten.
Specifikation Diameter (mm) 127 Kornstorlek (P) Extra Grov, Extra Coarse Navhål (mm) 22,22 Slipmineral Keramisk aluminiumoxid Ryggmaterial Non-woven -
Om varumärket
Norton – slipteknik med över 130 års erfarenhet. Norton Abrasives är ett av världens mest etablerade varumärken inom slipmaterial och ytbehandling, med över 130 års erfarenhet av att utveckla lösningar för professionella användare. Sortimentet omfattar produkter för bland annat slipning, kapning, ytkonditionering, finslipning och polering – från bil- och lackverkstäder till metallbearbetning och industri.
Som en del av Saint-Gobain kombinerar Norton lång erfarenhet inom slipteknik med kontinuerlig produktutveckling. Fokus ligger på effektiva arbetsprocesser, jämna resultat och lösningar som kan bidra till lägre slipkostnad, mindre damm och en bättre arbetsmiljö.
- Filer