Polermaskin LHR21 Mark III, endast maskin
Rupes LHR21Mark III är en professionell oscillerande polermaskin med 21 mm utkast som kombinerar effektiv korrigering av lackdefekter med en högblank finish. Den kraftfulla motorn och den intelligenta elektroniken ger jämn prestanda, medan den oscillerande rörelsen minimerar risken för hologram och håller värmeutvecklingen låg. Den ergonomiska konstruktionen med progressiv avtryckare, gummibelagda greppytor och 9 meter lång elkabel ger hög komfort och god kontroll under arbetet. Maskinen är utrustad med 150 mm stödplatta och är optimerad för att användas tillsammans med Rupes polertrissor och polermedel för bästa resultat.
-
Beskrivning
Rupes LHR21 Mark III är en professionell oscillerande polermaskin med 21 mm utkast, utvecklad för effektiv korrigering av lackdefekter och en högblank finish i samma arbetsmoment. Den kraftfulla motorn, den intelligenta elektroniken och den höga rotationskraften ger jämn prestanda även över konkava ytor, samtidigt som den oscillerande rörelsen minimerar risken för hologram och håller värmeutvecklingen låg. Den progressiva avtryckaren ger full kontroll över arbetet, medan den förbättrade ergonomin med gummibelagda greppytor och stödklackar gör maskinen bekväm att använda under längre arbetspass.
Med 150 mm stödplatta, 9 meter lång elkabel och optimering för Rupes kompletta polersystem med polertrissor och polermedel är LHR21 Mark III ett utmärkt val för både professionella rekonditionerare och användare som vill uppnå ett säkert och konsekvent polerresultat.
Egenskaper:
- 150 mm stödplatta och 21 mm utkast – Effektiv korrigering med hög finish och god kontroll.
- Oscillerande rörelse – Minimerar risken för hologram och ger ett jämnt resultat.
- Intelligent elektronik – Anpassar vridmomentet efter belastningen.
- Progressiv avtryckare – Ger exakt kontroll över maskinens hastighet.
- Ergonomisk design – Gummigrepp och stödklackar ger hög komfort och stabilitet.
- 9 meter elkabel – Ger stor rörelsefrihet utan behov av förlängningskabel.
- Optimerad för Rupes polersystem – Utvecklad för bästa resultat tillsammans med Rupes polertrissor och polermedel.
-
Om varumärket
Rupes är en italiensk tillverkare som står för innovation, teknologi och design. I sortimentet finns elektriska verktyg, tryckluftsverktyg, tillbehör och sugsystem, både mobila sugar och centralsugar – och inte minst BigFoot, Rupes polersystem. För dig som arbetar med rekond eller bilvård erbjuder vi ett brett urval av polermaskiner från Rupes, inklusive nätdrivna polermaskiner, batteridrivna polermaskiner och tryckluftsdrivna polermaskiner.
För att få bästa möjliga resultat vid polering är det också viktigt att använda rätt förbrukningsmaterial. Därför hittar du även polermedel och polertrissor, skumtrissor, ulltrissor, mikrofibertrissor, som är anpassade för Rupes system och utvecklade för att ge en effektiv och jämn finish.
Fokus ligger på att utveckla produkter som uppfyller alla tänkbara hälso- och säkerhetsregler samtidigt som poleringsjobbet blir enklare, bekvämare och roligare.
- Filer
- Reservdelar