Skärskyddshandske Diamond N strl 10
Xcellent 18950 är en tunn och flexibel skärskyddshandske för precisionsarbete och hantering där det finns hög risk för skärskador. Handsken kombinerar skärskyddsnivå D med en tunn 18 gauge-konstruktion och sandad nitrilbeläggning som ger bra grepp och oljeresistens. Förstärkning mellan tumme och pekfinger ger extra skydd och ökad slitstyrka.
-
Beskrivning
Xcellent 18950 är en tunn skärskyddshandske utvecklad för precisionsarbete och allmän hantering där hög fingerkänsla behöver kombineras med ett effektivt skydd mot skärskador. Handsken är tillverkad med Diamond skärskyddsgarn och spandex i en 18 gauge-konstruktion som ger en tunn, flexibel och följsam passform. Den passar särskilt bra för montering, underhåll, inspektion, sortering, paketering och hantering av komponenter med vassa eller grova kanter i torra eller lätt oljiga miljöer.
Handflatan är utrustad med en sandad nitrilbeläggning som ger bra grepp och oljeresistens. Kombinationen av den tunna konstruktionen och den greppvänliga beläggningen ger möjlighet till precisa arbetsmoment samtidigt som handsken uppnår fingerfärdighet nivå 5 enligt EN ISO 21420:2020. Handsken innehåller enligt tillverkaren varken glasfiber eller stålfiber.
Mellan tumme och pekfinger finns en extra förstärkning som bidrar till längre livslängd och ger ytterligare skydd i ett område som ofta utsätts för hög belastning. Xcellent 18950 uppfyller EN 388:2016 med klassificeringen 4X42D och har skärskyddsnivå D enligt EN ISO 13997. Handsken uppnår dessutom nivå 4 för både nötningsmotstånd och rivhållfasthet.
Egenskaper:
- Skärskyddsnivå D – Ger skydd vid arbete med vassa och skärande komponenter.
- 18 gauge-konstruktion – Tunn och flexibel för hög fingerkänsla och precision.
- Sandad nitrilbeläggning – Ger bra grepp och oljeresistens i torra och lätt oljiga miljöer.
- Förstärkt tumgrepp – Förstärkning mellan tumme och pekfinger ökar slitstyrkan och skyddet.
- Hög fingerfärdighet – Uppnår nivå 5 enligt EN ISO 21420:2020.
- Utan glas- och stålfiber – Diamond-garnet innehåller enligt tillverkaren varken glasfiber eller stålfiber.
- Nötningsmotstånd nivå 4 – Högsta angivna nivån i EN 388-testet för nötning.
- Rivhållfasthet nivå 4 – Högsta angivna nivån i EN 388-testet för rivhållfasthet.
- EN 388:2016 4X42D – Klassificerad för mekaniska risker.
Specifikation Storlek (stl) 10 - Filer