Till sidans huvudinnehåll
3M

Nätrondell Cubitron II, 150 mm, 80+

Högavverkande och hållbara nätrondeller med 3M™ Cubitron™ II precisionsformade slipmineraler. Ger snabb avverkning, kallare slipning och optimal dammutsugning för en renare arbetsmiljö.

Artikelnr: 31650
EAN-kod: 00051131316508
Rekommenderat pris: 560.00 kr
Finns i lager
  • Beskrivning

    3M™ Cubitron™ II Nätrondeller är högavverkande rondeller utvecklade för att ge maximal prestanda och lång livslängd. De patenterade precisionsformade slipmineralerna skär genom underlaget istället för att ploga, vilket ger snabbare avverkning, lägre värmeutveckling och längre livslängd jämfört med traditionella slipmaterial.

    Den öppna nätkonstruktionen ger ett överlägset dammgenomsläpp som optimerar prestandan hos dammutsugssystem, vilket i sin tur minimerar damm på arbetsytan och i omgivningen. Rondellerna är utrustade med ett centrumhål (150 mm diameter) som gör det enkelt att förvara delvis använda rondeller.

    En förpackning innehåller 50 st rondeller.

    Egenskaper:

    • Högavverkande precisionsformade slipmineraler – Snabbare avverkning och längre livslängd.
    • Nätkonstruktion – Maximerar dammutsug och ger en renare arbetsmiljö.
    • 3M™ Hookit™ – Enkel och snabb montering.
    Specifikation
    Diameter (mm) 150
    Kornstorlek (P) 80
    Antal vakuumhål Nät
    Slipmineral Precisionsformad keramik
    Fäste Kardborre
    Färg Lila
  • Om varumärket

    3M är ett av världens mest innovativa företag och har under mer än ett sekel underlättat vardagen med hjälp av revolutionerande produkter inom en rad områden. Idag har företaget dessutom massor av olika patent. I vårt sortiment hittar du slip, kap, nav, tejp och lim samt skydd från 3M.

  • Filer